nepřihlášený uživatel (pouze prohlížení)
přihlásit | registrace
 
 
 
 
 
 
Izáček

většina videopokusů obsahuje přílohy ve formě obrázků, videí a dalších souborů?

Stačí kliknout na vybranou položku přílohy u každého videopokusu...

 

Pružné srážky těles

 

Střední škola

Střední škola, pokročilí

Vysoká škola

 
Datum vložení 19. 3. 2012, 20:45 Datum aktualizace 15. 12. 2012, 17:26 Autor Zdeněk Pucholt

Cíl úlohy

Určit rychlosti vozíků po pružné srážce.

Fyzikální princip

Vlivem vnějších sil tělesa plynule mění svoji rychlost a směr pohybu podle pohybových zákonů. V některých případech dochází k omezení pohybu tělesa, jelikož se v jeho směru pohybu nacházejí jiná tělesa – dochází ke srážce.

Během srážky se mění směr a rychlost pohybu těles téměř skokem vlivem přítomnosti nárazových sil. V případě srážky pružných pevných těles (např. ocelové součásti) se taková srážka označuje jako rázy těles.

Pokud při srážce platí zákon zachování kinetické energie, jde o srážku pružnou, pokud neplatí, jde o srážku nepružnou. Pokud při srážce nedojde k žádnému odpružení těles a tyto se dále pohybují jako jedno těleso, jde o srážku dokonale nepružnou, při částečném odpružení jde o srážku nedokonale pružnou. Jestliže těleso narazí na nepropustnou stěnu, označujeme takovou srážku jako odraz tělesa.

Dokonale pružná srážka

Uvažujme dvě dokonale pružné koule o hmotnostech $m_{\rm 1}$ a $m_{\rm 2}$, které se pohybují rovnoměrně přímočaře, přímo proti sobě – nastane přímá srážka. Kladnou orientaci rychlosti přisoudíme pohybu zleva doprava.

Při srážce se dočasně obě koule deformují, ale během okamžiku se jejich deformační energie přemění zpět na kinetickou energii – obě koule se od sebe pružně odrazí, nastává dokonale pružná srážka.

Je zřejmé, že se při této srážce zachovává celková hybnost soustavy a také celková energie. Platí zákon zachování hybnosti

\begin{equation} m_{\rm 1}v_{\rm 1}+m_{\rm 2}v_{\rm 2}=m_{\rm 1}v^{'}_{\rm 1}+m_{\rm 2}v^{'}_{\rm 2}\:\mbox{,}\label{eq:rce1} \end{equation}

zákon zachování mechanické energie

\begin{equation} \frac{1}{2}m_{\rm 1}v^2_{\rm 1}+\frac{1}{2}m_{\rm 2}v^2_{\rm 2}=\frac{1}{2}m_{\rm 1}v^{'2}_{\rm 1}+\frac{1}{2}m_{\rm 2}v^{'2}_{\rm 2}\:\mbox{.}\label{eq:rce2} \end{equation}

Obecným řešením soustavy rovnic \eqref{eq:rce1} a \eqref{eq:rce2} pro $v^{'}_{\rm 1}$, $v^{'}_{\rm 2}$ je

\begin{equation} v^{'}_{\rm 1}=v_{\rm 1}\frac{m_{\rm 1}-m_{\rm 2}}{m_{\rm 1}+m_{\rm 2}}+v_{\rm 2}\frac{2m_{\rm 2}}{m_{\rm 1}+m_{\rm 2}}\:\mbox{,}\label{eq:rce3} \end{equation} \begin{equation} v^{'}_{\rm 2}=v_{\rm 1}\frac{2m_{\rm 1}}{m_{\rm 1}+m_{\rm 2}}-v_{\rm 2}\frac{m_{\rm 1}-m_{\rm 2}}{m_{\rm 1}+m_{\rm 2}}\:\mbox{.}\label{eq:rce4} \end{equation}

Jestliže mají obě koule stejné hmotnosti $m_{\rm 1}=m_{\rm 2}$, dostáváme jednodušší tvar řešení soustavy rovnic \eqref{eq:rce1} a \eqref{eq:rce2}

\begin{equation} v^{'}_{\rm 1}=v_{\rm 2}\:\mbox{,}\label{eq:rce5} \end{equation} \begin{equation} v^{'}_{\rm 2}=v_{\rm 1}\:\mbox{.}\label{eq:rce6} \end{equation}

Lze tedy říci, že v případě pružné čelní srážky dvou stejných koulí si obě koule navzájem vymění své rychlosti. Tento poznatek se využívá u srážkostrojů (rázostrojů), kde si stejné kuličky vyměňují svoje rychlosti.

Srážkostroj (rázostroj) – vychýlíme-li levou kuličku a pustíme, tato narazí na sousední, až na konci odskočí poslední kulička. Cyklus se poté opakuje v opačném pořadí.
Srážkostroj (rázostroj) – vychýlíme-li levou kuličku a pustíme, tato narazí na sousední, až na konci odskočí poslední kulička. Cyklus se poté opakuje v opačném pořadí.

Videoanalýza

Pružnou srážku můžeme velmi jednoduše realizovat na vozíčkové dráze, za použití dvou vozíků, na jejichž koncích jsou pružiny.

Pomůcky

Vozíčková dráha s příslušenstvím, kamera, barevná lepící páska, vhodné měřidlo, software pro analýzu a zpracování videa.

Příslušenství vozíčkové dráhy.
Příslušenství vozíčkové dráhy.
Vozíčková dráha v laboratoři KEF UP.
Vozíčková dráha v laboratoři KEF UP.

Provedení

  • Při realizaci je vhodné zaměřit se na vybrané situace. Uvažujme vozík s hmotností $m^{'}_{\rm 1}$, kterému je na počátku udělen krátký silový impuls, takže se dále pohybuje rovnoměrným přímočarým pohybem rychlostí $v_{\rm 1}$. Tento vozík narazí do dalšího vozíku o hmotnosti $m^{'}_{\rm 2}$, který je vždy v klidu, tzn. $v_{\rm 2}=0\:\rm{m\cdot s^{-1}}$.
  • Jestliže některý z vozíků zatížíme (uvažujme vždy stejná závaží), přidáme vždy dvě závaží (na každou stranu vozíku jedno). Pro vozík s hmotností $m^{'}_{\rm 1}$ bude platit \begin{equation} m_{\rm 1}=m^{'}_{\rm 1}+2nm_{\rm z}\mbox{,}\label{eq:rce7} \end{equation} kde $n$ odpovídá počtu zatížení, $m_{\rm z}$ hmotnosti jednoho závaží. Pro 2-krát zatížený vozík tak dostáváme $m_{\rm 1}=m^{'}_{\rm 1}+4m_{\rm z}$, podobně pro druhý vozík definujeme celkovou hmotnost jako $$m_{\rm 2}=m^{'}_{\rm 2}+2nm_{\rm z}\mbox{.}$$ V případě, že máme k dispozici dva identické vozíky, platí $m^{'}=m^{'}_{\rm 1}=m^{'}_{\rm 2}$.
  • Nezatížené vozíky, stejně zatížené vozíky: Tuto situaci popisují rovnice \eqref{eq:rce5} a \eqref{eq:rce6}. Je zřejmé, že v tomto případě si vozíky navzájem vymění své rychlosti.
  • První vozík zatížen čtyřmi závažími: První vozík jsme tedy podle \eqref{eq:rce7} dvakrát zatížili, druhý vozík zůstal nezatížen. Rovnice \eqref{eq:rce3} a \eqref{eq:rce4} budou ve tvaru \begin{eqnarray} v^{'}_{\rm 1} &=& \frac{2v_{\rm 1}m_{\rm z}}{2m_{\rm z}+m^{'}}\:\mbox{,}\label{eq:rce8}\nonumber\\ v^{'}_{\rm 2} &=& \frac{v_{\rm 1}(m^{'}+4m_{\rm z})}{2m_{\rm z}+m^{'}}\:\mbox{.} \end{eqnarray}
  • Druhý vozík zatížen čtyřmi závažími: Oproti předchozímu dojde pouze k výměně závaží mezi vozíky, druhý vozík tak bude dvakrát zatížen, první zůstane nezatížen. Dostáváme pak \begin{eqnarray} v^{'}_{\rm 1} &=& -\frac{2v_{\rm 1}m_{\rm z}}{2m_{\rm z}+m^{'}}\:\mbox{,}\label{eq:rce9}\nonumber\\ v^{'}_{\rm 2} &=& \frac{m^{'}v_{\rm 1}}{2m_{\rm z}+m^{'}}\:\mbox{.} \end{eqnarray} Je zřejmé, že směr rychlosti $v^{'}_{\rm 1}$ je opačný, než původní směr vozíku, vozík se tak bude pohybovat zpět.
  • Sestavíme vozíčkovou dráhu. Je nutné ji před začátkem měření vyvážit tak, aby se při vhánění vzduchu z kompresoru do dráhy volně položené vozíky nepohybovaly.
  • Provedeme změření a zvážení kalibračního předmětu – např. pro délku a hmotnost obou vozíků platí $l=12,5\:\rm cm$, $m^{'}=76,6\:\rm g$. Délka vozíku $l$ je zakreslena i v analyzovaném videu.
  • Použité závaží k zatížení vozíku má hmotnost $m_{\rm z}=49,5\:\rm g$.
  • Vozíky vhodně označíme barevnou páskou – usnadní nám to realizaci videoanalýzy.
  • Kameru pro snímání umístíme tak, aby byla v záběru celá vozíčková dráha. Dále provedeme vyrovnání kamery do vodorovného směru.
  • Získaný výstup ze snímací kamery zpracujeme ve vhodném analyzačním softwaru.
Vozíčková dráha – pružné srážky těles.

Vyhodnocení

  • Nezatížené vozíky: V tomto případě nás zajímá pouze velikost průměrné rychlosti $v_{\rm 1}$ a velikost průměrné rychlosti $v^{'}_{\rm 2}$. Z videoanalýzy lze určit $v_{\rm 1}=0,68\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, $v^{'}_{\rm 2}=0,60\:\rm{m\cdot s^{-1}}$. Je tedy patrné, že druhý vozík převzal rychlost od prvního vozíku, který se na místě srážky zastavil.
  • Stejně zatížené vozíky: Na základě předchozích úvah budeme opět zjišťovat velikosti průměrných rychlostí $v_{\rm 1}$ a $v^{'}_{\rm 2}$. Získáváme $v_{\rm 1}=0,51\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, $v^{'}_{\rm 2}=0,48\:\rm{m\cdot s^{-1}}$. V tomto případě získáváme přesnější hodnoty, z důvodu větší míry setrvačnosti vozíků. Tato skutečnost se potvrzuje i u jiných experimentů prováděných na vozíčkové dráze.
  • První vozík zatížen čtyřmi závažími: Podle vztahů \eqref{eq:rce8} a znalosti průměrné rychlosti $v_{\rm 1}$ lze určit rychlosti $v^{'}_{\rm 1}$ a $v^{'}_{\rm 2}$. První vozík se již bude po srážce také pohybovat, stejně jako druhý vozík. Z videoanalýzy lze získat pro $v_{\rm 1}=0,52\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, $v^{'}_{\rm 1}=0,27\:\rm{m\cdot s^{-1}}$ a $v^{'}_{\rm 2}=0,73\:\rm{m\cdot s^{-1}}$. Při porovnání s teoretickými hodnotami dostáváme pro rychlost $v^{'}_{\rm 1}$ rychlostní rozdíl $\Delta v^{'}_{\rm 1}=|v^{'}_{\rm {t1}}-v^{'}_{\rm 1}|=0,02\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, kde $v^{'}_{\rm {t1}}$ označuje teoreticky vypočtenou rychlost pohybu prvního vozíku po srážce z  $v_{\rm 1}$. Podobně pro rychlost $v^{'}_{\rm 2}$ máme rychlostní rozdíl $\Delta v^{'}_{\rm 2}=|v^{'}_{\rm {t2}}-v^{'}_{\rm 2}|=0,08\:\rm{m\cdot s^{-1}}$.
  • Druhý vozík zatížen čtyřmi závažími: Při pohledu na rovnice \eqref{eq:rce9} je jasné, že se první vozík bude po srážce vracet zpět. Z provedené videoanalýzy lze zjistit hodnoty průměrných rychlostí $v_{\rm 1}=0,80\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, $v^{'}_{\rm 1}=-0,41\:\rm{m\cdot s^{-1}}$ a $v^{'}_{\rm 2}=0,34\:\rm{m\cdot s^{-1}}$. Rychlostní rozdíly pro rychlosti $v^{'}_{\rm 1}$ a $v^{'}_{\rm 2}$ jsou $\Delta v^{'}_{\rm 1}=|v^{'}_{\rm {t1}}-v^{'}_{\rm 1}|=0,04\:\rm{m\cdot s^{-1}}$, $\Delta v^{'}_{\rm 2}=|v^{'}_{\rm {t2}}-v^{'}_{\rm 2}|=0,01\:\rm{m\cdot s^{-1}}$.

Použitá literatura a zdroje

  • BAJER, Jiří. Mechanika 2. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2004, 457 s. ISBN 80-244-0884-8.