Vyberte kategorii

zde naleznete užitečné tipy a informace ?

Jsem tady jako Váš rádce!

Archimedův zákon pro plyny

Datum vložení 14. 8. 2012, 12:16 Datum aktualizace 21. 12. 2012, 14:24 Autor František Látal

Úvod

Vývěva slouží k odčerpávání vzduchu z uzavřeného prostoru. Nejčastěji je ve školních fyzikálních kabinetech k dispozici rotační olejová vývěva. Prostor, z něhož je vyčerpáván vzduch, je vymezen tzv. recipientem. Jde o speciální zvonovitou skleněnou nádobu, která se postaví na stojan s talířem, který je hadicí připojen k vývěvě. S využitím školní vývěvy lze snížit tlak až o  $10^{5} {\rm Pa}.$

Vývěva s recipientem, dasymetr.

Postup

• Na talíř vývěvy položíme dasymetr a nastavíme jeho rovnováhu na vzduchu (dasymetr jsou malé vážky, které mají na konci jednoho ramena uzavřenou skleněnou baňku a na druhém ramenu vyrovnávací závaží).
  • Na talíř postavíme recipient a zapneme vývěvu.
  • Tlak vzduchu pod recipientem klesá a ramena dasymetru se vychylují z rovnovážné polohy tak, že skleněná baňka klesá. V okamžiku, kdy je jev patrný, vypneme vývěvu a napustíme pomocí ventilu vzduch pod recipient. Rovnováha dasymetru se obnoví.
Obr. 1 Demonstrace Archimedova zákona pro plyny

Video 1 Demonstrace Archimedova zákona pro plyny

Závěr

Na vzduchu působí na skleněnou baňku dasymetru větší vztlaková síla než na mnohem menší závaží na druhém ramenu. Po vyčerpání vzduchu pod recipientem začne skleněná baňka klesat, protože vztlaková síla nadlehčující skleněnou baňku se zmenší o podstatně větší hodnotu než vztlaková síla nadlehčující závaží na druhém ramenu.