nepřihlášený uživatel (pouze prohlížení)
přihlásit | registrace
 
 
 
 
 
Vyberte kategorii
 
Izáček

zde naleznete užitečné tipy a informace ?

Jsem tady jako Váš rádce!

 

Hydraulický lis

 

Střední škola

Střední škola, pokročilí

 
Datum vložení 14. 8. 2012, 12:12 Datum aktualizace 17. 6. 2013, 14:00 Autor František Látal

Úvod

V tíhovém poli Země působí na každou částici kapaliny tíhová síla. Výsledkem tohoto působení na kapalinu je hydrostatická tlaková síla $F_{\rm h}$. Velikost hydrostatické tlakové síly $F_{\rm h}$, kterou působí kapalina v hloubce $h$ na dno nádoby o plošném obsahu $S$ je dána vztahem \begin{equation} F_{\rm h} = \rho Shg,\label{eq:rce1} \end{equation} kde $\rho$ je hustota kapaliny a $g$ velikost tíhové zrychlení v daném místě.

Tlak v kapalině vyvolaný hydrostatickou tlakovou silou se nazývá hydrostatický tlak $p_{\rm h}$. Hydrostatický tlak v hloubce $h$ pod volným povrchem kapaliny je dán vztahem \begin{equation} p_{\rm h} = \frac{F_{\rm h}}{S}= h\rho g.\label{eq:rce2} \end{equation}

Hlavní součástí hydraulického zařízení jsou dvě válcové nádoby různých průřezů, u dna spojené trubicí. Působíme-li na menší píst o obsahu průřezu $S_{1}$ tlakovou silou $F_{1}$, vyvolá tato síla v kapalině tlak \begin{equation} p=\frac{F_{1}}S_{1},\label{eq:rce3} \end{equation} který je ve všech místech kapaliny stejný, tedy i ve válci se širším pístem.

Pomůcky

Model hydraulického lisu (viz obr. 1), voda, předměty pro stlačení.

Postup

  • Naplníme dolní nádobu hydraulického lisu vodou. Předmět určený na lisování vložíme do mezery nad širším pístem. Menší píst stlačíme, současně se část kapaliny vytlačí do zásobníku.
  • Pohybem menšího pístu přečerpáme kapalinu ze zásobníku do prostoru pod větším pístem. Větší píst se působením tlakové síly vysouvá směrem nahoru a lisuje vložený předmět.
Obr. 1 Model hydraulického lisu
Obr. 1 Model hydraulického lisu

Závěr

Experimentem demonstrujeme princip hydraulických zařízení.

Poznámky

  • Hydraulický lis lze vytvořit např. ze dvou injekčních stříkaček rozdílného průřezu, které spojíme hadičkou a naplníme přiměřeným množstvím vody.

Použitá literatura a zdroje

  • BEDNAŘÍK, M., ŠIROKÁ, M.: Fyzika pro gymnázia. Mechanika. vyd. Praha: Prometheus, 2011, ISBN 978-807-1963-820.